Kapatmak için ESC’ye basın

Kullanıcıların Arama Motorlarıyla Etkileşimi Nasıl Olur?

SEO kapsamında çevrimiçi pazarlama stratejisi hazırlayabilmenin en önemli unsurlardan bir tanesi de şüphesiz ki hedef kitleniz için empati kurabilme yeteneğinizden geçer. Hedef kitlenizi belirledikten sonra yapmanız gereken ilk şey, hedef kitleniz içerisinde yer alan kullanıcıların ne gibi arama sorguları yaptığını veya ne gibi ihtiyaçları olduğunu tespit etmek olmalıdır. Bu sayede oyuna rakiplerinize göre önde başlama şansına sahip olabilirsiniz.

Google’ın da belirtmiş olduğu gibi, eğer hedef kitlenize en hızlı şekilde ulaşmak ve sitenizin trafiğini artırmak istiyorsanız arama motorları için değil kullanıcılarınız için içerik üretmeye özen gösterin. Eğer kullanıcılar yapmış oldukları aramalara ilişkin arama sonuçları yardımıyla sitenizi ziyaret ediyorlar ve siteniz üzerinde ihtiyaç duydukları içerikleri bulamıyorlarsa, bu onlarda şüphesiz ki olumsuz bir etki uyandıracaktır. Bu genellikle zayıf arama motoru performansından kaynaklanıyor olsa da arama motorları zaman içerisinde kullanıcıların siteniz üzerinde geçirdikleri zaman, hemen çıkma yüzdeleri ve sayfa dolaşımı gibi etklenleri göz önünde bulundurarak web sayfanızın arama sonuçlarındaki sıralamasını gerilere doğru atmaya başlayacaktır. Diğer bir yandan, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ihtiyaç duydukları cevapları ve bilgileri siteniz üzerinde bulabiliyorlarsa, bu onlarda pozitif bir etki uyandıracaktır. Bu şekilde siteniz üzerinde daha çok sayfa gezecekler, siteniz üzerinde daha çok vakit geçirecekler ve beğendikleri içerikleri diğer kullanıcılarla hem doğrudan hem de sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşacaklardır. Böylece arama motorları sitenizin gerçekten faydalı ve kullanıcı dostu olduğunu düşündüğü için sıralamalarda sitenizi üst sıralara doğru çekmeye başlayacaktır.

Peki internet kullanıcılarının arama motorlarıyla etkileşimi nasıl olur ve arama motorları üzerinde neler ararlar?

Kullanıcıların arama motorlarını kullanarak yaptıkları arama sorgularını genel olarak üç farklı başlık altında toplayabiliriz.

 • İşlemsel sorgular: Bir uçak bileti satın almak veya doğrudan müzik dinlemek için yapılan sorgular. Bir başka deyişle eylemsel arama sorguları olarak da adlandırılabilir.
 • Bilgilendirici sorgular: Bu arama kategorisi altında kullanıcılar genel olarak merak ettikleri soruların cevaplarını bulabilmek için arama motorlarından yardım alırlar. Örneğin Türkiye’nin en iyi indirme sitesi veya dinlemekte olduğu şarkıyı söyleyen grubun adı gibi.
 • Navigasyon veya gezinme sorguları: Bu tür aramalara örnek olarak doğrudan ulaşmaya çalıştığınız web sayfaları gösterilebilir. Örneğin birçok kullanıcı hala doğrudan Facebook’a giriş yapmak yerine önce Google üzerinde “Facebook” arama sorgusunu yaptıktan sonra, karşılarına çıkan arama sonuçları yardımıyla Facebook sayfasını ziyaret etmektedirler.

Peki ziyaretçileriniz arama motorları üzerinde yaptıkları arama sorguları yardımıyla sitenizi ziyaret ettikleri zaman, karşılarına çıkan sonuç onları gerçekten de memnun edecek mi? Bu soru arama motorlarının her gün milyonlarca kez karşı karşıya kaldığı en önemli soruların başında gelmektedir. Arama motorlarının önceliğinin kullanıcıların yapmış oldukları arama sorguları sonrasında kendilerine en alakalı ve ilgili içeriği sunmak olduğu düşünüldüğü zaman, kullanıcıları memnun edecek olan içeriklere ilk sıralarda yer vermeleri gerektiği açıkça görülmektedir. Çünkü eğer bir arama motoru bunu sağlayamıyorsa, emin olun ki kullanıcıların bu arama motorunu kullanmaları için elinde bir sebep kalmayacaktır ve alternatifleri deneme yoluna gideceklerdir. Nasıl ki siz ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi kaybetmek istemiyorsanız, arama motorları da bunu istemeyecektir ve bunun için sürekli olarak kendilerini geliştirmektedirler.

Sonuç olarak her şey kullanıcıların küçük bir arama kutucuğu içerisine yazdığı bir arama sorgusuyla başlıyor değil mi?

Etkileyici Verilerin Yer Aldığı Resmin Tamamına Gelin Birlikte Göz Atalım:

Zamanınızı, emeğinizi ve kaynaklarınızı neden SEO’ya harcamanız gerektiğini biliyor musunuz? Çünkü arama motorlarının genel olarak kullanımını ve kullanım alanlarını incelediğiniz zaman ortaya çıkan veriler sayesinde, çalışmalarınızı şekillendirerek web sitenizin çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz.

İnternet kullanıcılarının arama motorları üzerinde neler aradığını merak ediyorsanız, aşağıda sizler için sunacağım bilgiler; konu hakkında az çok fikir sahibi olmanıza ve aradığınız cevabı kendi kendinize bulabilmeniz konusunda oldukça faydalı olacaktır.

 • İnternet üzerinde ülkemizde yapılan arama sorgularının neredeyse yüzde 97’si Google üzerinde gerçekleşmektedir. Ardından yüzde 2’lik arama hacmiyle Yandex yer alırken, Geriye kalan yüzde 1’lik arama hacmi de diğer arama motorları üzerinde gerçekleştirilmektedir.
 • StatCounter verilerine göre dünya üzerinde en çok trafik yönlendiren arama motorları sırasıyla;
 1. Google – %89
 2. Bing – %4
 3. Yahoo – %3
 4. Baidu – %1
 5. Diğerleri – %3
 • Dünya genelinde interaktif pazarlama için harcanılacak olan bütçenin 2016 yılında yaklaşık 77 milyar dolar olması bekleniyor. Bahsedilen bu harcama, tüm dünya genelinde bir yılda yapılan reklam harcamalarının neredeyse yüzde 26’lık bir bölümünü temsil ediyor.
 • Sarı sayfaların yerini arama motorları aldı. Artık insanlar yerel işletmeler hakkında aradıkları bilgilere bile arama motorlarını kullanarak ulaşmaya çalışıyorlar.
 • Sıradan bir günde arama motorlarını kullanmakta olan internet kullanıcılarının sayısı her yıl ortalama yüzde %25’lik bir artış gösteriyor.
 • Google aramalarında ilk sırada yer alan bir web sayfası, ortalama olarak arama sorgusundan gelen tıklama bazlı trafiğin %18.2’lik bölümünü, ikinci sırada yer alan site ortalama %10.1’lik bölümünü, üçüncü sırada yer alan site ortalama %7.2’lik bölümünü, dördüncü sırada yer alan site ortalama %4.8’lik bölümünü ve diğerleri %2 ve daha azını alıyor.

Sizlerle paylaşmış olduğum tüm bu bilgiler doğrultusunda internetin ve arama motorlarının kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu sanırım daha iyi anlamışsınızdır. Ayrıca fark etmiş olduğunuz üzere ülkemizde arama motoru denildiği zaman akla gelen ilk şey şüphesiz ki Google. Ayrıca web sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız, Google arama sonuçlarında sitenizin ilk sıralarda yer alması gerektiğini anlamışsınızdır. Tüm bunların dışında internet kullanıcıları için arama motorlarının ne anlama geldiği hakkında da az çok fikir sahibi olduğunuza eminim. Ortaya çıkan tüm bu bilgiler doğrultusunda SEO’nun gerçekten de ne kadar önemli olduğu sanıyorum ki bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir