Kapatmak için ESC’ye basın

SEO Nedir?

SEO Nedir? (Search Engine Optimization)

SEO Nedir? SEO sahip olduğunuz web sitesinin arama motorlarından aldığı ziyaretçi sayısını arttırmak için yapılan geliştirmelere ve tanıtım çalışmalarına verebileceğimiz bir addır. SEO için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Sayfanızdaki kelimelerden tutun da diğer web sayfaları üzerinden sitenize verilen bağlantılara kadar. Bazen de SEO sadece web sitenizi arama motorlarının en iyi anlayacağı şekilde yapılandırdığınızdan emin olmaktır.

SEO sadece arama motorlarıyla alakalı değildir. Aynı zamanda web sitenizi kullanıcılar için çok daha iyi hale getirmekle alakalıdır. Sonuç olarak arama motorları kullanıcıların en doğru ve kaliteli verilere ulaşması için çalışmaktadır. Bu nedenle siz kullanıcılarınıza ne kadar kaliteli ve doğru bilgi sunuyorsanız, siteniz arama motorları tarafından o kadar çok sevilecektir.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu kılavuz ile SEO’nun ne olduğu çok daha iyi anlayacak ve SEO konusunda neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Peki bu SEO kılavuzuyla birlikte neler keşfedeceğiz? Yüksek kullanıcı trafiği oluşturabilmek için SEO şartlarını, anahtar kelimeleri ve nasıl kullanmamız gerektiğini, sitemizi nasıl arama motoru dostu yapabileceğimizi, site bağlantılarını nasıl kullanmamız gerektiğini ve çok daha fazlasını. Eğer bu bahsettiğim şeyler kafanızı karıştırıyorsa, merak etmeyin çünkü yalnız değilsiniz. Hepsini birlikte teker teker inceleyerek öğreneceğiz.

Neden Web Sitemin SEO’ya İhtiyacı Var?

Sitenize gelen kullanıcı trafiğinin büyük bir bölümü hatta ilk başlarda tamamına yakını Google, Bing, Yahoo ve benzeri arama motorları tarafından yönlendirilmektedir. Bu noktada sosyal medya siteleri ve diğer trafik kaynakları da sitenize trafik yönlendiren kaynaklar arasında yer alsa da birinci önceliğiniz her daim arama motorları olmalıdır. Sitenizde yer alan içerik, hizmet, ürün, bilgi veya ne olursa olsun internet kullanıcılarının sitenize ulaşmalarını sağlayan etkenler arasındadır.

Arama motorları hedeflenmiş trafik sağlamak konusunda gerçekten benzersiz kaynakları aramaktadır ve gerçekten kullanıcılarınıza ne sunduğunuza önem verirler. Buradan yola çıkarak kaliteli içerik ve gerçek anlamda aramalarla ilgili içeriklere sahip olmanız, arama motorlarının sitenize kullanıcıları yönlendirmesine yardımcı olacaktır. Eğer siteniz arama motorları tarafından bulunamıyor veya içerikleriniz arama motorlarının veritabanları altında yer almıyorsa bir sıkıntı var demektir ve emin olun ki bu arama yoluyla siteniz üzerine gelebilecek olan birçok kullanıcıyı kaçırdığınız anlamına gelmektedir.

Arama sorguları, kullanıcıların arama motorları üzerinde yer alan arama kutucuklarına yazdığı olağanüstü farklılıklar taşıyabilecek olan kelimelerdir. İşte bu noktada SEO anlamında deneyimli web sitesi sahipleri farklı kelimelerden gelebilecek olan kullanıcı trafiğini hesaplayarak başarıya ulaşmaktadırlar. Bir web sitesi üzerinde hedeflenen ziyaretçiler için yapılacak olan SEO çalışmalarının geri dönüşü maddi olarak emin olun ki sizi tatmin edecektir. Bu yüzden web sitenizi bir an önce yüksek trafiklere ulaştırmak için kendinize bir bütçe ayırmak, en kısa zamanda en yüksek geri dönüşü yakalamanıza olanak sağlayacaktır ve bu noktada SEO çalışmaları diğer pazarlama veya promosyonlara göre çok daha etkili ve az maliyetlidir.

seo nedir

SEO Çalışmaları Yapmadan Neden Arama Motorlarını Etkileyemiyorum?

Arama motorları gerçekten çok akıllıdırlar ama yine de yardıma ihtiyaçları vardır. Büyük arama motorları kullanıcılara daha doğru ve ilgili sonuçlar sunabilmek için her zaman kendi arama teknolojilerini daha derin ve doğru bir web taraması için geliştirmektedirler. Ancak arama motorlarının nasıl çalıştığıyla ilgili her zaman bir bilinmezlik söz konusudur. Çünkü her arama motorunun kendine has bir algoritması ve çalışma şekli bulunmaktadır. Doğru yapılmış bir SEO çalışması sayesinde yüzlerce hatta binlerce ziyaretçiyi tek bir kelime öbeğiyle sitenize çekebilecekken, yanlış bir hamle sitenizin ilgili aramalarda hiç çıkmamasına veya çok gerilerde listelenmesine neden olabilir.

Kaliteli içerikler hazırlayıp arama motorlarına sunmak önemli olsa da doğru yapılan bir SEO çalışmasıyla birlikte içeriklerinizin arama sonuçlarında çok daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilir ve kullanıcıların içeriklerinize çok daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. İnternet ortamında birçok kullanıcının ve firmanın belirli anahtar kelimelerle ilgili içeriklerde üst sıralarda yer almak için çabaladığını düşündüğümüz zaman, ortada inanılmaz bir rekabetin olduğunu görebiliyoruz. Bu nedenle SEO çalışması yapmış olan web sitelerinin daha avantajlı durumda olduğunu söylemek yalan olmayacaktır.

Kendim İçin Seo Yapabilir miyim?

SEO dünyası gerçekten çok karışık olmasına karşın birçok web geliştiricisi ve web sitesi sahibi SEO’nun temellerini kolayca anlamaktadırlar. SEO konusunda küçük bir bilgi birimine sahip olsanız bile büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Bu noktada birçok kullanıcı SEO eğitiminin temellerini internet üzerinde yer alan ücretsiz kaynaklar sayesinde elde etmektedir. Aynı şu an okuyor olduğunuz bu SEO kılavuzu gibi. Zaman içerisinde farklı kaynaklardan öğrenmiş olduğunuz bilgiler ve kendi projeleriniz üzerinde uygulayacağınız farklı yöntemler sayesinde, git gide deneyim kazanacaksınız. Bir de bakmışsınız SEO konusunda inanılmaz bir bilgi birikimine sahipsiniz ve çevrenizdeki insanlara yardım ediyorsunuz.

İnternet üzerinde yer alan kaynaklardan alacağınız dersleri doğru bir şekilde harmanlayarak uygulamak, öğrenme isteğiniz ve web sitelerinizde uygulayacağınız yöntemlerin karmaşıklığına bağlı olarak çok zaman geçmeden kendinizi SEO konusunda bir uzman olarak bile görebilirsiniz. Sonuç olarak kişilerin SEO’ya yaklaşımları farklı olabilir; kimileri son derece özel şekilde konuya odaklanırken kimisi de daha geniş ve daha genel bir yaklaşım sergiler. Arama motorları için bir web sitesini SEOsal açıdan optimize etmek bana göre farklı birçok benzersiz unsurun bir araya gelmesiyle gerçekleşmektedir ve içerisinde bulunulan duruma göre kullanılabilecek çok sayıda farklı strateji bulunabilir. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır diye boşuna dememişler.

Yine de bu noktada önemli olan şey SEO’yla ilgili temel kavramlara sahip olmak ve bildiklerinizi en iyi şekilde uygulayarak deneyim kazanmaktır.

Bu SEO Kılavuzunun Hangi Bölümlerini Okumalıyım?

Eğer arama trafiğinizi arttırmak konusunda ciddiyseniz ve SEO hakkında gerçekten bildikleriniz sınırlıysa, sizler için hazırlamış olduğumuz kılavuzu baştan sona kadar okumalı ve kendinize SEO konusunda dersler çıkarmalısınız. Emin olun ki sizler için hazırladığımız SEO kılavuzu oldukça kolay ve anlaşılırdır. Sonuç olarak bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okur ve öğrendiğiniz bilgileri kendi çalışmalarınız için uygularsanız, kısa süre içerisinde yüksek kullanıcı trafiğine sahip sitelere sahip olabilirsiniz.

Bölüm 1: Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Bölüm 2: Kullanıcıların Arama Motorlarıyla Etkileşimi Nasıl Olur?

Bölüm 3: Arama Motoru Pazarlaması Neden Gereklidir?

Bölüm 4: Arama Motoru Dostu Site Tasarımı ve Kodlamasının Temelleri

Bölüm 5: Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Bölüm 6: Arama Motoru Sıralamasında Kullanıcı Deneyiminin, İçeriğin ve Kullanışlılığın Etkisi

Bölüm 7: Artan Popülarite ve Bağlantı Sayısı

Bölüm 8: Arama Motoru Araçları ve Servisleri

Bölüm 9: Arama Motorlarıyla İlgili Efsaneler ve Yanlış Anlaşılmalar

Bölüm 10: Başarıyı Ölçümleme ve Takip Etme

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir