Kapatmak için ESC’ye basın

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Arama pazarı açısından en değerli, önemli ve yüksek getiri sağlayan unsurlardan bir tanesi şüphesiz ki anahtar kelime araştırması. Sitenize yüksek sayıda ziyaretçi çekmek ve başarıya ulaşmak için seçeceğiniz doğru anahtar kelimeler arama motorlarında üst sıralarda yer almak için oldukça önemlidir. İnternet kullanıcıları tarafından pazarda en çok hangi kelimelerin arandığını araştırarak, kendi alanınızla ilgili arama hacmi en yüksek olan kelimelerde arama motorları üzerinde üst sıralarda yer almak ve tüm bu yüksek trafiği kendi tarafınıza çekebilmek her ne kadar kolay olmasa da sonuç olarak istediğiniz sıralamayı elde edeceğiniz zaman karşılaşacağınız sonuç sizleri gerçekten oldukça tatmin edecektir.

Araştırmalarınız sırasında SEO alanında en çok aranan kelimeleri öğrenmenin dışında, ziyaretçilerin arama motorları üzerinde yapmış olduğu aramalar hakkında fikir sahibi olabilir ve en etkili anahtar kelime seçimini nasıl yapmanız gerektiği konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Doğru anahtar kelime seçiminde (anahtar kelime araştırması) amaç; sitenize herhangi bir ziyaretçiyi çekmek değil, gerçekten alanınızda sizin ürettiğiniz içeriklerle ilgilenen doğru hedef kitleyi çekmek olmalı. Sonuç olarak zaten göz ardı edemeyeceğiniz bir pazar var ve insanlar her gün yeni ürünler, hizmetler ve içerikler için arama motorları üzerinde milyarlarca arama yapıyorlar. Bu noktada anahtar kelime araştırması yaparak, web sitenizin yer aldığı alanda kullanıcıların en çok neler aradığını analiz ederek, doğru anahtar kelimeler için kaliteli ve özgün içerikler üretmek tamamen size düşüyor.

Pazarlama tarihinin hiçbir döneminde günümüzde sahip olduğumuz istatistiksel verilere ve kullanıcı eğilimlerine ulaşmak bu kadar kolay olmamıştı. Gerçekten başarıya ulaşmak istiyorsanız, elinizde olan bilgiyi en iyi şekilde analiz ederek, doğru kitlelere ulaşmak tamamen sizin elinizde.

Doğru Anahtar Kelimenin Değerini Nasıl Ölçebilirsiniz?

Anahtar kelime araştırması sırasında web siteniz üzerinde yer alan bir anahtar kelimenin değerini nasıl ölçersiniz? Elektronik ürünler sattığınız çevrimiçi bir alışveriş sitesine sahip olduğunuzu düşünün. Acaba hangi kelimede üst sıralarda yer almanız sizin daha çok satış yapmanıza olanak sağlayacak? “Dizüstü Bilgisayar” mı? Yoksa “Masaüstü Bilgisayar” mı?

İnternet kullanıcılarının hangi anahtar kelimeleri kullanarak sitenizi ziyaret ettiklerini veya hangi anahtar kelimeleri daha çok arattıklarını görüntüleyebilmek için kullanabileceğiniz birçok farklı araç ve web servisi yer almaktadır. Ancak bu araçlar veya servisler bizlere kullanıcıların yapmış oldukları aramalar için kullandıkları anahtar kelimelerin gerçekte ne kadar değerli olduklarını göstermezler.

Gerçekten bir anahtar kelimenin değerini anlayabilmek için öncelikle kendi web sitemizi anlamalı, ortaya bazı hipotezler atmalı, testler yapmalı ve zaman zaman bunları tekrarlamalıyız. Sizin anlayacağınız klasik pazarlama formülünü kullanmalıyız.

Bir anahtar kelimenin gerçek değerini anlamak için yapmamız gereken temel işlemleri şu şekilde özetlememiz mümkün;

  • Kendinize Sorun: Ziyaretçi çekmek istediğiniz anahtar kelime gerçekten de siteniz üzerinde yer alan içerikle alakalı mı? İnternet kullanıcıları belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler yardımıyla sitenizi ziyaret ettiklerinde ihtiyaç duydukları içeriği tam anlamıyla bulabilecekler mi? Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler sayesinde sitenize giriş yapan ziyaretçiler, gerçekten de sitenizden mutlu olarak ayrılacaklar mı? Bu anahtar kelimeler size maddi bir gelir sağlayacak mı veya ulaşmanız gereken noktada size manevi olarak avantaj sağlayacak mı? Tüm bu soruların cevabı evet ise kaldığımız yerden yola devam ediyoruz.
  • Hedeflediğiniz Anahtar Kelimeleri Büyük Arama Motorları Üzerinde Arayın: Sitenizin yükselmesini istediğiniz anahtar kelimelerle ilgili arama motorları üzerinde arama yapmak, bu alanda rakiplerinizin hangi siteler olduğunu görmeniz ve onlarla nasıl rekabete girebileceğinizi anlamanız konusunda size altın değerinde bilgiler vermektedir. Örneğin aramış olduğunuz anahtar kelimeyle ilgili organik sonuçlar üzerinde yer alan reklamları görüyorsanız, bilin ki seçmiş olduğunuz anahtar kelime gerçekten zorlu bir alana ait ve bu anahtar kelime için arama motorlarında üst sıralarda yer almak; sitenize hatırı sayılır bir ziyaretçi kitlesini çekmenin yanı sıra yüksek reklam kazançları da elde edebileceğiniz anlamına gelmektedir. Tabii ki bu güzel bir hedef ama göründüğü kadar kolay olmayacaktır ve bu anlamda katetmeniz gereken uzun bir yol sizleri bekliyor. O zaman bir sonraki adıma geçme vakti geldi demektir.
  • Google Adwords veya Bing Adcenter Kullanarak Anahtar Kelimeleriniz için Örnek Kampanyalar Satın Alın: Az önce söylediğim gibi yüksek arama hacmine sahip olan anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak hiç kolay olmayacaktır ve organik yollarla hedefinize ulaşmak istiyorsanız harcayacağınız emek ve zaman gerçekten ihtiyaç duyduğunuz hedef kitleye ulaşmanız konusunda yeterli olmayabilir. Bu nedenle eğer rakiplerinize kafa tutmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey kendi belirlemiş olduğunuz bir bütçe ile anahtar kelimeleriniz için Google Adwords veya Bing Adcenter üzerinde temel kampanyalar oluşturarak; içeriklerinizi, servisinizi veya ürünlerinizi arama sonuçlarının üst sıralarında ziyaretçilerle buluşturarak kendinizi ön plana çıkarmaktır. Belirleyeceğiniz anahtar kelime için Google Adwords üzerinde tam eşleşme seçeneğini seçerek, siteniz üzerine gelecek olan trafiği tıklama bazında test edebilir ve bu sayede belirlemiş olduğunuz anahtar kelimenin değerini gerçek anlamda ölçümleyebilirsiniz.
  • Topladığınız Verileri Kullanarak Belirlemiş Olduğunuz Anahtar Kelimelerin Gerçek Değerini Öğrenebilirsiniz: Daha önce kullandığımız çevrimiçi alışveriş sitesi örneğinden yola çıkacak olursak; oluşturmuş olduğunuz kampanya web siteniz için günlük 5000 etkileşim sağlamış olsun ve sitenize ortalama 100 adet ziyaretçi çeksin. Bu 100 ziyaretçinin 3’ünün de siteniz üzerinde alışveriş yaparak size 100 TL kazandırdığını düşünelim. Bu da demek oluyor ki sitenizi ziyaret eden 100 kişinin her birinden ortalama 1 TL kazanıyorsunuz. Eğer belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler için yayınladığınız reklam kampanyasıyla ilk sırada yer alıyorsanız; 5000 etkileşim için %18 ile %36 arasında değişen bir tıklama rakamını yakalayacağınızı söyleyebilirim ki bu da günlük olarak sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcı sayısının 900-1800 arasında değişeceğini göstermektedir. Kullanıcı başına ortalama 1 TL kar ettiğimizi düşündüğümüz zaman günlük olarak elde edeceğimiz kar 900 TL – 1800 TL arasında değişecektir. Bunu yıllığa vurduğumuz zaman, arama motoru pazarlamasının ne kadar sevilesi bir şey olacağını sanırım anlayacaksınız. Tüm bu nedenlerden dolayı doğru anahtar kelime araştırması yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz.

Anahtar Kelime Talebini Anlamak:

Anahtar kelime araştırması yaparken, anahtar kelime talebini anlamak çok önemlidir. Çevrimiçi alışveriş sitesi örneğimize geri dönelim ve “bilgisayar” anahtar kelimesi için yayınladığımız reklam kampanyası sayesinde arama motorları üzerinde ilk sırada yer alarak ciddi bir ziyaretçi kitlesini sitemize çektiğimizi düşünelim. Çekmiş olduğumuz ziyaretçi sayısı gerçekten de yüksek olabilir ama “bilgisayar” kelimesi sayesinde sitemize gelen ziyaretçiler gerçekten de alışveriş yaparak bize gelir getirecek mi?

Sonuç olarak reklam kampanyası için harcadığımız bütçeyi geri çıkarmamız ve üstüne üstlük gelir elde etmemiz gerekiyor değil mi? İşte bu noktada bir ikilem ortaya çıkıyor. Çünkü “bilgisayar” kelimesi oldukça genel bir anahtar kelime ve bu sitemize “bilgisayar” araması yaparak gelen kullanıcıların bilgisayar satın alacakları anlamına gelmiyor. Başka bir şekilde dile getirmek gerekirse günlük olarak popüler arama terimlerini kullanan kullanıcılar arama hacminin ortalama %30’unu oluştururken, geriye kalan arama hacminin %70’lik bölümü daha spesifik kelimeler için kullanılıyor.

Bahsetmiş olduğum bu %70’lik bölüm “long tail keywords” olarak bilinen anahtar kelimeleri ortaya çıkarıyor. Türkçe karşılığını “Uzun Kuyruk” olarak belirtebileceğimiz “long tail” kelimesi aslında ticaret alanında “sürümden kazanmak” olarak adlandırılabilir. Yani başka bir deyişle çok satan bir üründen 10 tane satmak yerine, az satan 10 üründen 1’er tane satmak. Sonuç olarak gün içerisinde birçok internet kullanıcısı “bilgisayar” terimini kullanarak arama motorları üzerinde arama yaparak farklı kaynaklara ulaşmaktadır ve bu kullanıcıların birçoğunun aslında ihtiyaç duydukları şey çevrimiçi bir alışveriş sitesinden ziyade “bilgisayar” ile ilgili genel bilgiler ve içeriklerdir. Peki bilgisayar satın almak isteyen kullanıcıları hedefleyen bir reklam kampanyasını nasıl oluşturacağız? Tabii ki long tail anahtar kelimeler belirleyerek.

Bizim için hem daha az maliyetli hem de daha etkili olacak bir kampanya hazırlamak için piyasada kullanıcıların en çok satın aldıkları bilgisayar markalarını ve modellerini belirlemek, bu noktada atacağımız en önemli adım olacaktır. Sonrasında “bilgisayar” anahtar kelimesi yerine “en ucuz xxx dizüstü (taşınabilir) bilgisayar” kelimesiyle yeni bir reklam kampanyası oluşturmak emin olun ki bize daha yüksek gelir sağlayacaktır. Çünkü bu şekilde bir arama yapan internet kullanıcısı gerçekten de bu ürünü almaya hevesli olan bir kullanıcıdır. Sanırım aradaki ince çizgiyi bu örnekle anlatabilmişimdir.

anahtar kelime araştırması

Anahtar Kelime Araştırması:

Peki anahtar kelimelerin ne kadar değerli olduğunu ve belirlemiş olduğumuz anahtar kelimelere benzer anahtar kelimelerin neler olduğunu hangi kaynakları kullanarak öğrenebiliriz? Bu soruya en güzel cevap şüphesiz ki ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından bizlere sunulan servisler olacak. Bu servisler öyle servisler ki anahtar kelime araştırması konusunda birçoğumuzun eli ayağı olacak.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Arama Trendleri

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, SEO’ya ilgi duyan tüm kullanıcıların anahtar kelime araştırması için kullanmaları gereken temel kaynaklardan bir tanesidir. Sadece anahtar kelime önermenin dışında, belirlenmiş olan anahtar kelimeler için tahmini arama hacmini ve yürürlükte olan kampanyaların tahmini maliyet değerlerini de göstermektedir. Bir anahtar kelime için arama hacmini öğrenmek için yapmanız gereken şey; belirlemiş olduğunuz kelime için tam eşleşme sağladıktan sonra, aylık yerel trafik verilerini gözden geçirmektir. Bu noktada unutmamanız gereken şey burada göreceğiniz verilerin toplam arama hacmini göstermekte olduğudur. Doğal olarak belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeden sitenize çekeceğiniz ziyaretçi sayısı arama motorları üzerindeki sıralamanıza ve tıklama değerlerinize göre şekillenecek ve görüntülediğiniz değerlerden muhtemelen daha düşük olacaktır. Bu nedenle anahtar kelime araştırması yaparken tüm unsurları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Anahtar Kelime Zorluk Derecesi:

Belirlemiş olduğunuz kelimelerde gerçekten de arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansınız nedir diye merak ediyor musunuz? Öncelikle imkansız diye bir şey olmadığını bilmelisiniz ama elde etmek istediğiniz sonuca ulaşmak için neleri feda edebileceğinizi de düşünmelisiniz ve bu sonuca ulaştığınız zaman gerçekten harcadığınız zamanı, emeği ve maliyeti kurtarıp kurtarmayacağının analizini en başından yapmalısınız. Ayrıca hedeflediğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için sadece anahtar kelime araştırması ve rakip analizi yapmanın dışında, mükemmele yakın içerikler hazırlamanızın da yeterli olmayacağının bilincinde olmalısınız.

Hedeflediğiniz yerlere gelebilmek için tüm bu bahsettiğim unsurların dışında özenli bir SEO çalışması ihtiyacınız olan şeylerin başında gelir. Sonuç olarak sizinle aynı alanda yer alan ve belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerde ilk on sırayı çoktan kapatmış olan bir çok köklü web sitesi olduğunu unutmamalısınız. Bu noktada sizin yapmanız gereken arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istediğiniz anahtar kelime için özenli bir çalışma yaparak, elde etmek istediğiniz sonuca ulaşana kadar yılmadan yolunuza devam etmektir. Hiçbir şeyin kolay olarak kazanılmadığı bilmeli ve bunun için savaşmalısınız. Buradan çıkarmanız gereken bir diğer derste seçeceğiniz anahtar kelimenin zorluk derecesinin ne kadar önemli olduğudur.

Yorumlar (6)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir